Eagles Official Sponsor

Coed Varsity Cross Country · XC Postseason Honors


The Eastern Cross Country team celebrated it’s best ever combined season (boys and girls teams) at their end of season banquet last night.

And there was much to celebrate after the boys team finished 5th and the girls 6th at the state championship last month.

Girls Seasonal Recap

  • JCPS Runners-up
  • 4th Place at Regionals
  • State Championship Qualifying team! First time in 4 years
  • 6th place at State Championship, 45 points off the podium
  • 2nd Highest finish ever for girls team, best since 2008
  • 2 Runners Sub-20, First since 2014
  • 7 sub-21, Most ever, previous best 6
  • 12 sub-22, Most ever, previous best 11
  • 18 sub-23, 23 sub-25 Most ever, previous best 13 & 18
  • 4th at JV Regionals / 4th best JV team in KY
  • 8 All-Area Team Members, most ever
  • 8 Academic All-State awards

Boys Seasonal Recap

  • JCPS Champions
  • 3rd Place at Regionals
  • 10th consecutive year qualifying for state championship
  • 5th at State Championship
  • 4th consecutive year as a top 10 team, 3rd consecutive year as top 5
  • 2 Runners Sub-16 *First time in EHS School History
  • 5 sub-17
  • 16 sub-18 *most ever
  • 3rd at JV Regionals / 3rd best JV team in KY
  • 6 Academic All-State Awards

Individual Accolades

  • Emerson Wells- KTCCCA All State, Academic All State, Area 3 Super Team, Area 3 AAA Team, Area 3 Senior Team, EHSXC Most Valuable Runner
  • Sam Ackerman- KTCCCA All State, Academic All State, Area 3 Senior Team
  • Sam Wood- Academic All State
  • Max Moock- EHSXC Leadership Award
  • Luke Hoover- EHSXC Eagle Spirit Award
  • Alex Geoghegan- Academic All State
  • Mason Wood- Academic All State
  • Lizzy Carter- Area 3 Junior Team, Academic All State, EHSXC Most Valuable Runner
  • Alex Casey- Area 3 Junior Team, Academic All State, EHSXC Leadership Award
  • Mariah Ragsdale- Area 3 Junior Team, Academic All State
  • Sarah Whitaker- Area 3 Junior Team
  • Madison Ragsdale- Academic All State
  • Rachel Spaulding- EHSXC Most Improved Veteran
  • Seth Ackerman- Area 3 Sophomore Team, Academic All-State
  • Gage Summerlin- EHSXC Most Improved Veteran
  • Andrew Whitaker- Newcomer of the Year
  • Laura Dermody- Area 3 Sophomore Team
  • Justice Pohlman-Singleton- Area 3 Sophomore Team, Academic All State, EHSXC Eagle Spirit Award
  • Hannah Ellis- Area 3 All-Freshman Team, Academic All State
  • Nia Jones- Area 3 All-Freshman Team, Academic All State Honorable Mention, EHSXC Newcomer of the Year
  • Chelsea Gaesser- Academic All State
  • Izzy Ayala- EHSXC Most Improved Newcomer
  • Patrick Jewell- EHSXC Most Improved Newcomer